Filtry

KOLOR

KOLOR

MOTYW / WZÓR

MOTYW / WZÓR

SZEROKOŚĆ

SZEROKOŚĆ

Dostępność

Dostępność

Krata

Krata to geometryczny wzór na tkaninie. Zwykle łączy ze sobą dwa kolor. To obok pasków, chyba najpopularniejszy print wykorzystywany przy produkcji materiałów odzieżowych i tekstylnych. Ilość wariantów kolorystycznych, szerokości, gęstości, sposobu rozmieszczenia wzoru na tkaninie może przyprawić o zawrót głowy. Rodzajów kratki jest bardzo wiele. Najbardziej rozpoznawalne, to szkocka kratka i pepitka.

Aktywne filtry

Szkocka krata - inaczej tartan Nierozerwalnie kojarzy się ze Szkocją i szkockim kitlem. Składa się z regularnie rozmieszczonych linii tworzących kraciasty wzór. Pepitka Bardzo rozpoznawalny, fantazyjny wzór . To czarno- biała drobna kratka powszechnie uznawana za niezwykle szykowny i modny wzór.

Moda w kratkę

Z modą w kratkę jest jak z pogodą w kratkę. Krótko mówiąc - jest różnorodna i nieprzewidywalna. Gotowa na każde warunki atmosferyczne. Najlepiej pokazuje to asortyment odzieżowy - przez letnie sukienki i bluzki, po zimowe płaszcze i ciepłe szale. Nie ma chyba części garderoby ani rodzaju materiału, którego nie mógłby pokryć ten zawsze modny wzór.

Czy to tkanina, czy dzianina odpowiednio dobrana kratka zawsze będzie wyglądać dobrze. Kratka ma swoje honorowe miejsce na półkach z modą męską. Szczególnie popularne są marynarki, swetry i koszule w kratę. W modzie męskiej ten fikuśny wzór rządzi się jednak nieco innymi regułami. Nie bez znaczenia jest tutaj kolorystyka - bardziej stonowana niż w przypadku stylizacji casualowych. Istotne są proporcje i odpowiedni dobór tkanin. Wszystkie te elementy decydują o tym, kiedy szalona kratka zamieni się w szykowną kratę. Jak zatem wybrać rodzaj kratki? I tutaj sprawa trochę się komplikuje.

Są wprawdzie pewne reguły które dotyczą przywołanych wyżej eleganckich stylizacji, jednak jeśli chodzi o modę uliczną, nigdzie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Oprócz odzieży wzór kratki ma szerokie zastosowanie jeśli chodzi tekstylia domowe. Materiał w kratkę w postaci pięknych obrusów często zdobi stoły jadalniane. To także nieodłączny element dodatków kuchennych tj. nakładek, ściereczek oraz innych elementów aranżacyjnych z materiału. Wystrój salonów i sypialni uzupełniają piękne koce, które pokryte wzorem, nadają ciepłego charakteru i dopełniają stylizację wnętrza.

Pojawiają się całe aranżacje, gdzie w roli głównej występuje kratka. Wtedy do akcji wkraczają takie tekstylia, jak zasłony, poduszki dekoracyjne, czy nawet obicie w kratkę mebli.

Sklep internetowy a produkty w kratkę

Sklepy internetowe pełne są materiałów w kratkę. Popularne są tkaniny na metry, jak również gotowe produkty. Można znaleźć właściwie każdy artykuł często w bardzo atrakcyjnej cenie. Warto jednak chwilę się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję zakupową. Bo o ile artykuły tekstylne, to świetny pomysł na zakupy w sieci, o tyle odzież jest już sprawą bardziej skomplikowaną. Głownie dlatego, że kratka jakkolwiek urocza, nie prezentuje się dobrze na każdej sylwetce. Z pomocą przychodzi prawo konsumenckie, które gwarantuje możliwość zwrotu towaru zakupionego przez internet.