Filtry

KOLOR

KOLOR

MOTYW / WZÓR

MOTYW / WZÓR

SZEROKOŚĆ

SZEROKOŚĆ

Dostępność

Dostępność

Tiul

Tiul jest bardzo lekką i niezwykle delikatną ażurową tkaniną. Charakterystyczną cechą jego wyglądu są niewielkie otworki. Otwory mogą mieć kształt plastra miodu lub rombów i kwadratów. Materiały tiulowe wyrabiane są zarówno z włókien naturalnych, jak i sztucznych. Najbardziej popularne są tiule bawełniane i poliestrowe. Droższą odmianę tkaniny produkuje się z jedwabiu. Tiul znalazł zastosowanie przede wszystkim w obszarach związanych z weselami i ślubami. Używany jest zarówno do szycia sukien Panien Młodych, jak i do wystroju sal weselnych i przystrajania kościołów.

Aktywne filtry

Zalety tiulu

Tiul jest bardzo plastycznym materiałem. W zależności od rodzaju można go marszczyć, drapować lub nadawać mu określone kształty. Jego cechy wykorzystywane są przy tworzeniu różnych sukien balowych i kreacji scenicznych. Sztywny tiul może stanowić wielowarstwową podszewkę spódnicy lub sukni. Dzięki temu spódnica będzie puszysta i rozkloszowana. W innym przypadku tiul może być warstwą zewnętrzną, za która będzie widoczny podstawowy materiał danej rzeczy. 

Rodzaje tkanin tiulowych

Najbardziej podstawowym podziałem tkanin tiulowych jest podział na tiule miękkie i tiule sztywne. Tiule miękkie wykorzystywane są przede wszystkim do szycia konfekcji damskiej i dziewczęcej. Taki tiul świetnie sprawdzi się w sukienkach, spódnicach i tunikach. Jest on bardzo lekki i subtelny. Tiul ładnie układa się na sylwetce i nadaje jej pewnego rodzaju zwiewności i romantyzmu. Tiul sztywny świetnie sprawdzi się w szyciu scenicznych elementów garderoby artystów, strojów do tańca i różnych dodatków do ubrań, takich jak falbany przy wykończeniu spódnic lub rękawów w bluzkach. W odzieży młodzieżowej tiul nadaje stylizacjom nieco rockowego i gotyckiego charakteru. Zastosowanie ma tu zwłaszcza tiul czarny i intensywnie czerwony. Nieco odrębną odmianą tiulu jest tiul szyfonowy. Wykorzystuje się go do szycia spódniczek typu pettiskirt. Są to bardzo dziewczęce spódniczki wykonane z wielu pasów tiulu. Tiul szyfonowy od tradycyjnego różni się wyglądem dziurek, które w tym przypadku przypominają splot dzianinowy. Tiule występują również w wersjach z różnymi ozdobami. Do najpopularniejszych należą tiule z brokatem i cekinami. Dużym zainteresowaniem cieszą się też tiule z naszytymi haftami i gipiurami.

Co można zrobić z tiulu?

Welon jest chyba najbardziej oczywistą i tradycyjną formą wykorzystania tiulu. Dzięki temu, że tiul welonowy jest sztywny i elastyczny bardzo ładnie układają się na włosach. Jeśli welon ma zakrywać twarz Panny Młodej, to sztywny tiul da pewność, że woal będzie w odpowiedniej odległości i nie uszkodzi makijażu. Tiul jest wykorzystywany do tworzenia aranżacji wnętrz i wytwarzania dekoracji domowych. Bardzo popularne jest ozdabianie tiulowymi akcesoriami pokojów dla dzieci. Z tiulu można na przykład zrobić duże kolorowe kule, które zawieszona pod sufitem zamienią pomieszczenie w komnatę dla księżniczki. Jako dodatkową ozdobę tiul stosuje się przy dekorowaniu bukietów oraz do artystycznego pakowania prezentów.