Batyst

Batyst to jedna z najdelikatniejszych i najcieńszych tkanin. Wyróżnia się batyst bawełniany, a także lniany i jedwabny batyst. Ta dzianina może być tworzona również z przędz bawełnopodobnych. Batyst jest gęsto tkany, o płóciennym splocie. W przemyśle krawieckim ten materiał znajduje szerokie zastosowanie, zarówno na skalę przemysłową, jak i na użytek własny. Batyst może mieć różne kolory. Istnieje kilka rodzajów tej tkaniny i w zależności od tego materiał ten może mieć różne zastosowanie. 

Znaleziono 6 produktów

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Aktywne filtry

Batyst - charakterystyka

Bawełniany i jedwabny batyst to tkanina cienka o płóciennym i niezbyt ścisłym splocie. Grubsza wersja batystu i o ciaśniejszym splocie to płótno bawełniane. Można wyróżnić jeszcze jedną odmianę batystu - ten o najrzadszym splocie to woal, który wygląda jak cieniutka siateczka. Istnieje również batyst tworzony ze sztucznego jedwabiu. 

Batyst jest przeważnie gładki, jednak istnieją również wersje we wzór (np. w kwiaty) lub w prążki. Dzięki temu ta dzianina znajduje szerokie zastosowanie w produkcji odzieży i dodatków. 

Batyst występuje najczęściej w jednolitym, naturalnym kolorze, ale może być również bielony lub drukowany. Na rynku dostępny jest również batyst przetykany. 

Bawełniany i jedwabny batyst jest bardzo przyjemny w użytkowaniu. To materiał lekki i przewiewny, dlatego jest chętnie wybierany do produkcji bielizny i letniej odzieży. Jedwabny batyst oraz ten z bawełny to materiały dość łatwe w obróbce, co jeszcze bardziej zwiększa ich atrakcyjność.  

Do potencjalnych wad batystu można jednak zaliczyć to, że ma dość niską odporność na rozdzieranie się i "puszczanie" na szwach. 

Batyst - zastosowanie

Bawełniany i jedwabny batyst jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji bluzek i bielizny, a także firanek. W zależności od rodzaju może być również używany do szycia sukienek i sukien, a także zasłonek. 

Z batystu najlepiej szyć ubrania i dodatki o luźnym kroju - ten delikatny i cienki jak satyna materiał nie sprawdzi się do tworzenia dopasowanej i upiętej odzieży. 

Jedwabny batyst i lniany batyst

Jedwabny batyst to dzianina wytwarzana z gładkiej i dość cienkiej przędzy bawełnianej. Aby zwiększyć wytrzymałość materiału, poddaje się go procesowy merceryzacji. 

Lniany batyst to dzianina nieco sztywniejsza niż jedwabna czy bawełniana wersja, ma także bardziej nierównomierną powierzchnię. 

Batyst bawełniany a syntetyczny

Wybierając batyst, musisz mieć na uwadze to, że na rynku dostępne są również imitacje tego materiału. Na pierwszy rzut oka, zwłaszcza tego niewprawionego, trudno odróżnić batyst syntetyczny od naturalnego. Warto jednak wiedzieć, że ta sztuczna dzianina cechuje się rewelacyjną wytrzymałością. Również doskonale układa się na ciele, dopasowując się subtelnie do sylwetki. Syntetyczna wersja batystu jest także mniej podatna na zagniecenia niż naturalny batyst. 

Na rynku dostępne są również wersje pośrednie, czyli mieszanki dzianiny naturalnej z włóknami poliestrowymi. 

Batyst w kolorze, haftowany i we wzory

W tym miejscu znajdziesz batyst najwyższej jakości. Nasz sklep i outlet oferują szeroki wybór tkaniny batyst: we wzory (między innymi w kwiaty), a także gładki, w kolorze lub bielony, prążkowany lub haftowany. 

Sprawdź aktualną ofertę sklepu Textile Club i zaopatrz się w materiały doskonałej jakości, do tego zawsze w korzystnej cenie.