Dzianiny

Choć termin dzianina i tkanina bywa stosowany zamiennie, to jednak nie do końca jest to to samo. Tkaniny i dzianiny różni przede wszystkim budowa. Tkanina jest sztywniejsza i mniej rozciągliwa niż dzianina. Dzięki temu łatwiej się na niej pracuje, zwłaszcza na początku przygody z krawiectwem. Jednak dzianina, choć nieco trudniejsza w obróbce, daje więcej możliwości. Jakie dzianiny na metry znajdziesz w naszym sklepie?

Znaleziono 392 produktów

Pokazano 1-24 z 392 pozycji

Aktywne filtry

Tkanina a dzianina – najważniejsze różnice

Podstawowa różnica pomiędzy tkaniną a dzianiną to budowa. Tkanina składa się z dwóch rodzajów nitek, a dzianina z jednej, która tworzy rządki. Przekłada się to nie tylko na wygląd, ale także na wytrzymałość i elastyczność materiału. Tkaniny są sztywniejsze i mniej podatne na rozciąganie, a tym samym łatwiej je rozedrzeć. Dzianina z kolei jest niesamowicie rozciągliwa i elastyczna, dzięki czemu rewelacyjnie dopasowuje się do kształtów ciała. Doskonale poddaje się podczas ruchu, co znacznie wpływa na komfort użytkowania dzianinowych ubrań.

Dzianina jest wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia elastycznych elementów garderoby jak dresy, bluzy, t-shirty, sukienki i bluzki dopasowane do ciała, a także spodnie. Na rynku dostępne są różne rodzaje dzianin. To między innymi: 

  • dzianina jersey single;
  • dresówka pętelka;
  • dzianina lycra;
  • dzianina jersey;
  • dzianina welurowa.

W naszym sklepie kupisz różne rodzaje dzianin doskonałej jakości, cięte z metra. Dzięki temu kupisz dokładnie tyle materiału, ile potrzebujesz. 

Dzianina jersey single

Jersey to jeden z częstych, bo bardzo uniwersalnych wyborów. Jest miękki, elastyczny i przyjemny w dotyku. Cechuje go również dość dobra wytrzymałość na rozciąganie. Jersey daje sporo możliwości wykorzystania. Można z niego tworzyć zarówno ubrania, jak i pościel. Ogromną popularnością cieszą się prześcieradła z tego materiału. 

Dzianina jersey single, zwana również singiel jersey, to jeden z wariantów popularnego jerseyu. Singiel jersey jest cienki i bardzo elastyczny. Dzianina singiel jersey nadaje się doskonale do tworzenia różnych elementów odzieży. Z tej dzianiny powstają zarówno eleganckie sukienki, bluzki, jak i spódnice, a także odzież sportowa. Szczególnie chętnie singiel jersey jest wykorzystywany do szycia legginsów, spodenek i spodni sportowych. Są cienkie, doskonale dopasowują się do kształtów ciała, a przy tym nie krępują ruchów. 

W tym miejscu znajdziesz szeroki wybór dzianiny typu jersey singiel, dostępnej na metry. 

Dresówka pętelka

Dzianina dresowa pętelka to miękki, ciepły i przyjemny w dotyku materiał. Nazwa "dresówka pętelka" pochodzi od charakterystycznych, miękkich pętelek po wewnętrznej stronie. To właśnie one sprawiają, że dzianina dresowa pętelka jest tak miła w dotyku. Dresówka pętelka znajduje szerokie zastosowanie w krawiectwie. Najczęściej dzianina dresowa pętelka jest wykorzystywana do produkcji bluz i sukienek.

Dzianina lycra

Dzianina lycra to materiał syntetyczny. Lycra jest przyjemna w dotyku i cechuje ją rewelacyjna rozciągliwość, a także doskonałe dopasowanie do ciała. Lycra to dzianina, a nie tkanina: wiele osób o tym zapomina. Dzianina lycra znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji odzieży sportowej i strojów kąpielowych. 

Dzianina welur

Dzianina welur to jeden z najpopularniejszych i powszechnie lubianych materiałów. Welur jest mięciutki i przyjemny w dotyku. Jest również podatny na formowanie, a dodatkowo prezentuje się bardzo elegancko. Również znajduje szerokie zastosowanie w krawiectwie, zarówno do produkcji odzieży, jak i zabawek.

Dzianiny na metry online

Dzianinę dresówkę pętelkę, dzianinę welur, singiel jersey, a także dzianinę lycra w różnych kolorach, oraz inne rodzaje dzianin doskonałej jakości znajdziesz w tym miejscu.