Poliester

Poliester to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji ubrań. Tkaniny poliestrowe są tanie, trwałe, szybko schną i niemal nie wymagają prasowania. Czym jest poliester i jakie jeszcze ma cechy?

Znaleziono 143 produktów

Pokazano 1-24 z 143 pozycji

Aktywne filtry

Produkcja poliestru

Na początek kilka słów wyjaśnienia, jak poliester powstaje. Otóż złożony jest on z włókien syntetycznych, w skład których wchodzą wiązania estrowe. Jednak w dużym uproszczeniu wystarczy powiedzieć, że poliester jest materiałem sztucznym, a w zależności od proporcji zastosowanych podczas jego produkcji, otrzymujemy różne wersje poliestru. W ten sposób można stworzyć np. imitacje jedwabiu czy włókna naśladujące wełnę.

Tkanina poliestrowa - właściwości

Materiał poliestrowy jest wybitnie sprężysty, dzięki czemu ubrania z niego uszyte nie rozciągają się - zachowują swój pierwotny kształt i rozmiar nawet po wielokrotnym noszeniu i praniu. Ta sama cecha sprawia, że poliester niemal w ogóle się nie gniecie, co oznacza, że odzież z niego wykonana najczęściej nie wymaga prasowania. Poliester jest lekki i bardzo szybko schnie. Dzięki temu, że posiada niską chłonność wody, świetnie sprawdza się jako odzież na deszczową pogodę. Co więcej, jest też niepodatny na rozmaite zabrudzenia - niestraszne są mu plamy po soku, winie lub krwi. Jednocześnie poliester jest wyjątkowo trwały i wytrzymały - znacznie bardziej niż naturalne materiały - i wykazuje wysoką odporność na czynniki mechaniczne, takie jak ścieranie. Materiał poliestrowy jest też bezpieczny dla alergików i nie lubią go mole, pleśń czy grzyby. Włókno poliestrowe bez problemu można poddawać barwieniu, uzyskując trwałe, także bardzo mocne kolory. Tkanina ta jest także odporna na promienie słoneczne, a więc nie blaknie pod ich wpływem. Ubrania poliestrowe mają jednak pewne wady -ich materiał jest mało przewiewny, elektryzuje się, a ten najtańszy bywa nieprzyjemny w dotyku. Dlatego sięgając po poliester, warto wybierać tylko dobry materiał tego rodzaju.

Szerokie zastosowanie poliestru

Nowoczesny poliester to po pierwsze doskonała tkanina na odzież sportową, gdyż w przeciwieństwie do materiału poliestrowego gorszej jakości bardzo dobrze odprowadza pot i zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Ponadto taki poliester nie wchłania wilgoci, dlatego ubrania uszyte z tej tkaniny chronią sportowca przed deszczem, a także wiatrem. Jak łatwo się domyślić, poliester stanowi świetny materiał na płaszcze przeciwdeszczowe. Poza tym poliester jest naprawdę szeroko stosowany w przemyśle tekstylnym. Produkowanych jest z niego wiele ubrań m.in. sukienki, koszulki, bluzki, kurtki, spodnie czy bielizna. Nawet niewielka domieszka poliestru w składzie innych tkanin poprawia też ich właściwości - dlatego nierzadko ubrania wykonane np. z bawełny mają też w sobie odrobinę poliestru, który zapobiega ich gnieceniu się. Jednak poliestry wykorzystywane są nie tylko na potrzeby przemysłu odzieżowego. Z tkanin poliestrowych szyje się różne elementy wyposażenia wnętrz, takie jak zasłony, koce, narzuty, kołdry czy poszewki. Często też materiały poliestrowe służą za tkaniny obiciowe mebli. Poliester jest popularnym materiałem w branży turystycznej. Produkowane są z niego nie tylko praktyczne plecaki i torby, ale także namioty i rozmaite pokrowce służące np. do okrywania łodzi. Wytwarzane są z niego także plastikowe butelki, różnego typu folie i mnóstwo innych produktów.