Len z wiskozą

Len, obok bawełny i wełny, uchodzi za jedną z najbardziej naturalnych tkanin. Włókno lniane pozyskuje się z łodyg lnu, a następne wytwarza z niego tkaninę. Powstaje w ten sposób materiał o szerokim zastosowaniu. 

Aktywne filtry

Materiał len

Materiał len jest wszechstronne wykorzystywany przy produkcji ubrań, pościeli i tekstyliów. Ubrania uszyte ze 100% lnu są szlachetne i naturalne. Popularne są także materiały imitujące len. Przykładem może być tkanina poliestrowa, która odpowiednio przygotowana, przypomina len.

Cechy i właściwości lnianych ubrań:

  • Dobra cyrkulacja powietrza, dzięki czemu ciało swobodnie oddycha.
  • Duża higroskopijność. Ubrania lniane dobrze chłoną wilgoć, są higieniczne i komfortowe w noszeniu.
  • Trwałość i odporność na rozciąganie.
  • Len jest antybakteryjny i polecany dla alergików.

Wiskoza tkanina naturalna

Wiskoza to rodzaj włókna naturalnego pozyskany w wyniku chemicznej obróbki celulozy drzewnej. Powstaje z naturalnego surowca, jednak wytwarzana jest sztucznie.

Materiał wiskoza tkanina naturalna jest bardzo ceniony przez konsumentów. Odzież uszyta z naturalnej wiskozy świetnie się nosi.

Najważniejsze cechy wiskozy:

  • Lekka i przewiewna, więc świetnie sprawdza się w upalne dni.
  • Śliska i delikatna w dotyku.
  • Doskonale oddycha i jest higroskopijna. Jest polecana osobom, które bardzo się pocą.
  • Długo zachowuje kolor. Jest idealna do szycia ubrań o nasyconych kolorach.

Wiskoza występuje również jako dzianina o splocie dżersejowy. W takiej postaci nadaje się idealnie na leginsy, sukienki, tuniki czy bluzki.

Mieszanka lnu z wiskozą

Tkaniny mogą być wytwarzane z czystej, jednorodnej przędzy albo stanowić połączenie różnych przędzy. Wtedy mówimy o materiałach z domieszką.

Len dobrze łączy się z innymi tkaninami. Popularne są m.in. połączenia lnu z bawełną, lnu z poliestrem czy lnu z wiskozą. Choć ubrania lniane są bardzo przyjemne w noszeniu, ich wadą jest to, że łatwo się gniotą. Rozwiązaniem jest połączenie lnu z wiskozą. Materiał lniany z domieszką wiskozy mniej się gniecie i jest bardziej delikatny. Zachowuje przy tym cenne właściwości lnu - jest przewiewny i trwały. Ponadto włókno lniane w połączeniu z wiskozą jest bardziej miękkie i lejące. Dzięki temu tkanina len z wiskozą dobrze się układa na sylwetce.

Tkanina wiskoza len w proporcji 70% do 30%  jest materiałem sztywniejszym, często stosowanym do szycia pościeli, poduszek oraz innych tekstyliów goszczących w naszych wnętrzach.

Na rynku tekstylnym coraz częściej można spotkać zaskakujące połączenie wiskozy i lnu z elastanem. Powstaje w ten sposób dzianina, o niezwykłym właściwościach. Można w niej wyczuć delikatnie szorstkie niteczki lnu, jednocześnie jest lekka i rozciągliwa. W takim wydaniu idealnie nadaje się na lekkie bluzy, sukienki oraz spodnie dresowe.

O tym, jakie właściwości będą dominować w wyniku połączenia lnu z wiskozą, decyduje udział procentowy tych dwóch surowców.

Niewątpliwie tkanina len z wiskozą doskonale nadaje się produkcji letniej garderoby. Ubrania powstałe z połączenia tych dwóch włókien, będą przewiewne i oddychające. Dzięki wiskozie letnie kreacje mogą być mocno nasycone kolorami z intensywnym wzorem.