Gabardyna

Gabardyna to tkanina pełna elegancji i szyku - tkanina o ponadczasowym charakterze. Dlatego najczęściej powstają z niej garnitury, eleganckie kostiumy, garsonki czy żakiety. Ale gabardyna nie tylko zapewnia ładny wygląd ubrań - tworzone z niej stroje są także niezwykle trwałe, odporne na mechaniczne uszkodzenia, a przy tym bardzo wygodne.

Aktywne filtry

Właściwości gabardyny

Materiał gabardynowy zwany jest tkaniną dla elegantek - gabardyna zawdzięcza ten przydomek swoim walorom estetycznym i wysokiej jakości wykonania. Może ona być stworzona z różnych materiałów, tj. bawełny, wełny czy włókien syntetycznych albo miksu tych tkanin.

Gabardyna nie oznacza bowiem rodzaju tkaniny, tylko specyficzny sposób tkania, w wyniku którego uzyskuje się ukośną strukturę materiału. Ta diagonalna budowa gabardyny sprawia, że jej charakterystyczną cechą są widoczne prążki ułożone na skos. Skośna struktura nadaje też materiałowi korzystne cechy natury praktycznej: tkanina jest dzięki temu nieznacznie sztywna i wspaniale się ją układa. Ponadto materiał nie ma tendencji do gniecenia się, a poszczególne części garderoby z niego wykonane są bardzo komfortowe w noszeniu.

Nieprzecenioną zaletą, zwłaszcza szczególnie gęsto tkanej gabardyny, jest także fakt, że cechuje ją bardzo duża wytrzymałość. Wybierając ten materiał możemy mieć pewność, że odzież posłuży nam przez co najmniej kilka sezonów.

Zastosowanie gabardyny

Skoro gabardyna dodaje garderobie szyku, najczęściej tworzone są z niej eleganckie ubrania - zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zastosowanie tej tkaniny zależy przede wszystkim od grubości danego materiału. Z gabardyn cienkich szyje się więc kobiece garsonki i stylowe kostiumy, a grubsze materiały używane są najczęściej do szycia spodni, garniturów czy marynarek. Podkreślić warto, że wykorzystanie gabardyny ma miejsce także w służbach mundurowych: gabardyna to materiał stosowany bardzo często do szycia mundurów, zwłaszcza tych galowych. Grube tkaniny to natomiast sprawdzony sposób, by stworzyć gustowne płaszcze oraz kurtki.

Pranie gabardyny wełnianej, z włókien syntetycznych i bawełny

Prawidłowa pielęgnacja gabardyny zależy od tego, z jakich włókien została wykonana. Tak więc:

  • Ubrania uszyte z gabardyny syntetycznej albo o składzie mieszanym można prać w pralce, nastawiając program do tkanin delikatnych (temperatura max. 40 st. C).
  • Gabardyna bawełniana znosi wysoką temperaturę prania - do 60 st. C.
  • Gabardyna z wełny (czy z jej domieszką) oraz różnego rodzaju płaszcze, żakiety czy garnitury najrozsądniej jest prać w specjalistycznej pralni. W innym wypadku możliwe jest, że na skutek niewłaściwego prania (np. w pralce) ubrania te mogą stracić fason.

Co z prasowaniem gabardyny syntetycznej?

Gabardyna syntetyczna wymaga bardzo ostrożnego prasowania. W przypadku tej tkaniny żelazko najlepiej jest ustawić maksymalnie na 150 st. C (2 punkty na skali). Co więcej, żeby uniknąć powstawania świecących miejsc, trzeba pamiętać o prasowaniu prawej strony tkaniny wyłącznie przez ściereczkę.