Filtry

Dostępność

Dostępność

Sztruks

Sztruks to tkanina, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Miękki, ciepły i przyjemny w dotyku sztruks łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznej fakturze grubszych lub cieńszych prążków. Chociaż sztruks kojarzy się przede wszystkim ze spodniami, szyte z niego są także kurtki, spódnice i sukienki oraz inne części garderoby. Materiał ten sprawdza się zwłaszcza w chłodniejsze dni, ponadto jego zalety doceniane są coraz częściej w sztuce tapicerskiej.

Aktywne filtry

Właściwości sztruksu

Najczęściej sztruks wykonany jest z bawełny z domieszką poliestru, znacznie rzadziej z wełny czy jedwabiu. Materiał sztruksowy jest nie tylko miły w dotyku i miękki, ale też bardzo komfortowy w noszeniu. Poza tym jest także dość gruby i idealnie sprawdza się jako ciepła odzież wierzchnia. Sztruks jest jednocześnie trwały, odporny na zabrudzenia, łatwy w czyszczeniu i nie schnie zbyt długo. Wszystko to sprawia, że ubrania ze sztruksu są bardzo praktyczne i łatwe w użytkowaniu. Tkanina o fakturze wypełnionej prążkami jest też bardzo przyjemna dla oka. Warto wspomnieć, że sztruksowe elementy garderoby wielokrotnie uznawane były za wyjątkowo modne.

Sztruksowe spodnie

Sztruks latami wykorzystywany był głównie jako materiał na spodnie - które notabene w języku polskim są określane właśnie jako "sztruksy". Odzież tego typu może mieć różny fason (swego czasu bardzo modne były tzw. dzwony) i szyta może być z materiału o odmiennej gramaturze, trzeba jednak pamiętać, że gruby sztruks ma tendencję do optycznego pogrubiania. Nie można natomiast zaprzeczyć, że sztruksowe spodnie to trafiony wybór, gdy na dworze panuje jesienna aura.

Wykorzystanie sztruksu w modzie

Jednak zastosowanie sztruksu jest znacznie szersze. Produkowane są z niego ubrania dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Poza spodniami często spotkać można sztruksowe marynarki, katany, koszule, spódnice i sukienki na szelkach. Projektanci mody tworzą ze sztruksu też rozmaite dodatki, jak torby, plecaki czy rękawiczki. Czasem też sztruks umieszczany jest na ubraniach w miejscach szczególnie narażonych na przetarcia (np. na łokciach) - jako ich wzmocnienie i ochrona. Tkanina ta jest także szeroko stosowana w konfekcji dziecięcej. Dla dzieci szyje się z niej nie tylko wygodne spodenki, szorty, sukienki i kurteczki, ale też beciki czy kołderki. Z tej tkaniny powstają też inne produkty przeznaczone dla najmłodszych, a więc wyjątkowo urocze, prążkowane przytulanki.

Sztruks jako pokrycie mebli

Po materiał sztruks nierzadko sięgają producenci mebli, którzy doceniają walory estetyczne oraz praktyczne tej tkaniny. Do tych ostatnich zaliczyć należy zarówno miękkość, jak i trwałość sztruksu, który jest odporny na mechaniczne uszkodzenia. Ogromnym atutem jest też łatwość pielęgnacji i czyszczenia tego materiału. Meble wykonane ze sztruksu spełniają nawet oczekiwania właścicieli psów i kotów, bo jak się okazuje czyszczenie ich z sierści jest całkiem łatwe. Przyjemny sztruks to także materiał idealny do kreowania dodatków i dekoracji dodających wnętrzom przytulności, takich jak poduszki dekoracyjne, narzuty czy koce.