Filtry

KOLOR

KOLOR

MOTYW / WZÓR

MOTYW / WZÓR

WŁAŚCIWOŚCI

WŁAŚCIWOŚCI

SZEROKOŚĆ

SZEROKOŚĆ

ZASTOSOWANIE

ZASTOSOWANIE

Dostępność

Dostępność

Tkaniny obrusowe

Tkaniny obrusowe pozwalają na szycie obrusów idealnie pasujących do danego wnętrza i do konkretnej okazji. Tkaniny na obrusy mogą być śnieżnobiałe, kolorowe, gładkie lub wzorzyste. Ważne jest przy tym, aby uszyte z nich obrusy były nie tylko efektowne, ale także praktyczne.

Znaleziono 328 produktów

Pokazano 1-24 z 328 pozycji

Aktywne filtry

Tkanina obrusowa - właściwości

Tkaniny przeznaczone do szycia obrusów charakteryzują się określonymi właściwościami. Powinny być one odporne na zagniecenia, tak aby obrus mógł prezentować się estetycznie nawet po kilku godzinach biesiadowania. Tkanina powinna być także odporna na rozciąganie i mechaniczne uszkodzenia, co wpłynie pozytywnie na jej trwałość. Dzięki temu nie zniszczy się ona nawet za sprawą wielokrotnego prania. Materiał może być także plamoodporny, co jeszcze bardziej ułatwia utrzymanie go w dobrym stanie przez długi czas.

Obrusy - tkaniny i ich rodzaje

Jakie więc materiały najlepiej sprawdzają się jako tkaniny na obrusy czy serwety? Należą do nich wybrane materiały sztuczne, takie jak wysokiej jakości poliester, poliamid i wiskoza. Tkaniny te cechuje wysoka odporność na gniecenie i zabrudzenia, dlatego ich zastosowanie jest bardzo praktyczne.

Na obrus świetnie nadaje się też materiał naturalny, taki jak bawełna. Obrusy z bawełny mają piękny wygląd, są trwałe i niepodatne na zabrudzenia. Bawełna jest też przyjemna w dotyku i przyjazna dla skóry. Wśród tkanin obrusowych dużą popularnością cieszy się także len, który jest bardzo trwały i uniwersalny. Co więcej, materiały z lnu nie elektryzują się, nie rozciągają i łatwo się je czyści. Spotkać można również tkaniny obrusowe, które stanowią połączenie tych dwóch naturalnych materiałów.

Kolorowa czy biała tkanina obrusowa?

Czasy, kiedy na stół nadawała się wyłącznie biała tkanina, dawno już minęły. Dziś w naszych salonach i jadalniach często królują obrusy w różnych kolorach, które dobrać można odpowiednio do stylu pomieszczenia, okazji i własnych upodobań. W sprzedaży dostępne są zarówno materiały jednobarwne, jak i wielokolorowe, wzorzyste czy połyskliwe.

Oczywiście nie oznacza to, że biały kolor zupełnie wyszedł z mody. Biały obrus nadal jest niezastąpiony podczas uroczystości takich jak chrzciny czy komunia oraz innych odświętnych okazji. Stanowi on też świetną bazę do ciekawych aranżacji stołu, które uzupełnimy o kolorowe serwetki i inne dekoracje.

Jak dobrać tkaninę na obrus?

Jeśli chcemy, by materiał obrusowy prezentował się na naszym stole perfekcyjnie, musimy dopasować go nie tylko do jego wymiarów, ale też do kształtu mebla. Stoły prostokątne i kwadratowe wymagają innych modeli obrusów niż te o kształcie owalnym czy zupełnie okrągłym. Materiały obrusowe dostępne na metry należy przygotować w taki sposób, że po zmierzeniu danego stołu z każdej strony trzeba doliczyć dodatkowe 20 cm.

Poza tymi technicznymi aspektami dobranie materiału na metry w celu uszycia z niego odpowiedniego obrusu to już kwestia gustu. Warto zastanowić się, jakie materiały będą pasować nie tylko do konkretnej okazji, ale też jakie sprawdzą się w danym wnętrzu.