Bawełna

Bawełna (ang. cotton) jest materiałem szeroko stosowanym w przemyśle tekstylnym. Jej popularność wynika z faktu, że jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów. Bawełna wytwarzana jest z naturalnego włókna, które pozyskuje się z rośliny o tej samej nazwie.

Znaleziono 185 produktów

Pokazano 1-24 z 185 pozycji

Aktywne filtry

Jej białe, miękkie jak wata, włókna sprawiły, że ludzie już niemal od trzech tysięcy lat korzystają z dobrodziejstw tej rośliny wytwarzając bawełniane materiały. Bawełnę wykorzystuje się na dużą skalę w przemyśle tekstylnym do produkcji odzieży, pościeli i materiałów dekoracyjnych. Handlowe nazwy tkanin bawełnianych to m.in. aksamit, atłas, drelich, dżins czy sztruks. W kategorii „Bawełna” znajdziesz tkaniny bawełniane, które są idealnym materiałem na spódnice, koszule, sukienki, spodnie oraz pozostałe części garderoby. Jeśli marzysz o ciepłym, miękkim kocyku czy otulaczu, to nie zwlekaj i sięgnij po jedną z naszych tkanin bawełnianych. Bawełniany koc cudownie otuli Twoje kolana w chłodne wieczory, a poszewka na poduszkę wykonana z najwyższej jakości bawełny ukoi do snu.

Właściwości bawełny

Bawełna (ang. cotton) wytwarzana jest z naturalnego włókna, które pozyskuje się z rośliny o tej samej nazwie. W stanie naturalnym bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku i te same właściwości odnajdujemy w tkaninach uszytych z bawełny. Włókno bawełny jest delikatne, a jednocześnie bardzo trwałe. Włókna bawełny charakteryzują się dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, w tym niekorzystne warunki atmosferyczne, posiadają także wysoką zdolność absorpcji wilgoci.

Tkaniny bawełniane

Tkaniny wykonane z bawełny mają bardzo wiele zalet. Ubrania bawełniane są miękkie i przewiewne. Zapewniają ciału komfort termiczny i przyjemnie przylegają do skóry. Nosząc je w lecie pozwalasz skórze swobodnie oddychać, a fakt, że bawełna doskonale wchłania wodę, zmniejsza dyskomfort związany z poceniem się. Z kolei w zimie, ubrania wykonane z grubszej gatunkowo bawełny świetnie utrzymują ciepło. Inną charakterystyczną cechą bawełny i wykonanych z niej tkanin jest to, że jest odporna na zniszczenie oraz wysokie temperatury. Dzięki temu ulubiona bluzka czy sukienka posłuży nam przez wiele lat. Co ważne, materiały bawełniane bardzo łatwo poddają się farbowaniu, stąd tak duże bogactwo wzorów i kolorów na tkaninach z bawełny. Kolejną, istotną dla bardzo wielu osób właściwością bawełny jest fakt, że nie uczula i nie podrażnia skóry. Dzięki temu, bawełniane ubrania, pościel, narzuty czy inne materiały wykonane z bawełny są idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Jak pielęgnować produkty wykonane z bawełny

Bawełniane materiały, w tym ubrania i pościel bez problemu wypierzesz w pralce. Białe ubrania bawełniane, a także ręczniki możesz prać w temperaturze do 90°C. Materiały kolorowe lepiej prać w temperaturze do 60°C. W przypadku prania ubrań, które mają w swoim składzie domieszki innych materiałów, na przykład poliester, lepiej nastawić niższą temperaturę prania 30 - 40°C.   Bawełna jest bardzo wytrzymała, więc nie ma obawy, że ulubiona bawełniana bluzka czy spódnica stracą swój kształt w praniu czy w trakcie wirowania. Prasując materiały bawełniane nastaw wysoką temperaturę żelazka. Jednak, zanim to zrobisz sprawdź na metce, czy ubranie lub pościel, którą zamierzasz prasować nie ma dodatku innych materiałów.

Tkaniny bawełniane do produkcji odzieży

Bawełnę wykorzystuje się głównie do produkcji odzieży ale także bielizny, pościeli czy jako materiał dekoracyjny. Bawełna jest idealnym materiałem do szycia bluzek, spódnic, spodni, żakietów, koszul i pozostałych elementów garderoby. Dlatego tak chętnie wykorzystują ją do produkcji odzieży firmy z branży tekstylnej, pracownie krawieckie oraz pasjonaci szycia.