Filtry

KOLOR

KOLOR

MOTYW / WZÓR

MOTYW / WZÓR

WŁAŚCIWOŚCI

WŁAŚCIWOŚCI

SZEROKOŚĆ

SZEROKOŚĆ

ZASTOSOWANIE

ZASTOSOWANIE

Dostępność

Dostępność

Żakard

Tkanina żakardowa to wysokojakościowy materiał zaliczany do klasy premium. Żakard jest tkaniną jedno lub wielokolorową o bogatym wzornictwie. Odznacza się wielorakością kolorowych nitek. Odzież oraz inne produkty tekstylne szyte z żakardu cieszą się dużą popularnością ze względu na elegancki wygląd tkaniny oraz komfort noszenia.

Aktywne filtry

Żakardy są grube i mięsiste, dlatego tkaniny żakardowe znajdują szerokie zastosowanie w segmencie tekstyliów dekoracyjnych, także do szycia domowych dekoracji. Tkanina żakardowa jest wytwarzana na krosnach, których mechanizm sięga XIX wieku. W sprzedaży są dostępne tkaniny żakardowe z domieszkami zarówno włókien naturalnych (bawełny, jedwabiu, lnu), jak i włókien syntetycznych, które sprawiają, że żakard jest bardziej elastyczny i odporny na przetarcia.

 Tkanina żakardowa

Tkanina żakardowa jest materiałem o atrakcyjnych właściwościach cenionych zarówno przez wielkich kreatorów mody, jak i pracownie krawieckie. Żakard jest elegancki, a przy tym bardzo praktyczny. Żakardy świetnie sprawdzają się w chłodniejsze dni, gdyż materiał jest grubszy, mięsisty i nieprzezroczysty. Tkaniny żakardowe odznaczają się mocną teksturą, która może być lekko połyskująca lub matowa. Największymi zaletami tkaniny żakardowej są:

  • gęsty splot,
  • miękkość i mięsistość,
  • duża gama kolorów i wzorów,
  • elegancki, przyciągający wzrok wygląd,
  • łatwość pielęgnacji,
  • duża wytrzymałość na temperatury,
  • odporność na rozciąganie.

Tkaniny żakardowe zawierają włókna naturalne oraz włókna syntetyczne. Żakard z domieszkami syntetycznymi charakteryzuje się większą elastycznością i jest bardziej odporny na przetarcia. W sprzedaży, także w sklepach internetowych znajdziemy satynę żakardową, atłas żakardowy, elastyczny żakard, jedwab żakardowy oraz organzę żakardową. Wszystkie tkaniny żakardowe przyciągają wzrok eleganckim wyglądem.

Produkty z żakardu

Żakard jest miękki i przyjemny do noszenia, a jednocześnie nieco grubszy niż inne tkaniny. Dlatego świetnie nadaje się na cieplejsze ubrania takie jak płaszcze, kurtki, marynarki czy żakiety. Jednak w zimie świetnie sprawdzą się także żakardowe, eleganckie sukienki, spódnice, spodnie, garnitury i kamizelki. Odzież uszyta z żakardu nie wymaga zwykle podszewki. Ze względu na fakt, że jest to materiał grubszy, nieprzezroczysty i elegancki, tkaniny żakardowe znajdują szerokie zastosowanie w dekoracjach domowych oraz do szycia różnego rodzaju ozdób materiałowych. Z gładkiego lub wzorzystego żakardu szyje się zasłony, pościel i obrusy. Żakard jest także popularną tkaniną obiciową. A małe dzieci podróżują na plecach rodziców w wytrzymałych, kolorowych chustach uszytych z żakardu.

Pielęgnacja tkanin żakardowych

W sprzedaży jest wiele typów żakardów, które różnią się rodzajem włókien użytych do ich produkcji. Dlatego pielęgnacja odzieży i innych produktów tekstylnych z żakardu wymaga indywidualnego podejścia. Najlepiej sprawdzić informacje na temat prania na metce dołączonej do ubrania z żakardu. Wówczas będziemy mieli pewność, że nie zniszczymy ulubionej sukienki żakardowej z powodu zbyt wysokiej temperatury prania czy prasowania.

W przypadku żakardu z włókien mieszanych (włókien naturalnych i włókien syntetycznych) należy dobrać temperaturę do najwrażliwszego włókna. Żakardy najlepiej prasować na lewej stronie lub przez ściereczkę.