Filtry

KOLOR

KOLOR

MOTYW / WZÓR

MOTYW / WZÓR

WŁAŚCIWOŚCI

WŁAŚCIWOŚCI

SZEROKOŚĆ

SZEROKOŚĆ

ZASTOSOWANIE

ZASTOSOWANIE

Dostępność

Dostępność

Tkaniny dekoracyjne

Tkanina dekoracyjna zalicza się do kategorii tych tkanin, w przypadku których ważne są walory estetyczne. Dekoracyjne tkaniny są zwykle wykonane z włókien syntetycznych o bardzo praktycznych właściwościach: nie gniotą się, nie rozciągają, posiadają nasyconą, trwałą kolorystykę a ponadto są łatwe w konserwacji i pielęgnacji. 

Aktywne filtry

Tkanina dekoracyjna- właściwości i zastosowanie

Gdy mówimy o tkaninach dekoracyjnych myślimy o dodatkach które zdobią wnętrze domu jak firany, zasłonki, poduszki dekoracyjne, koce narzuty itd... Używa się do ich produkcji tkaniny syntetyczna jak akryl czy poliester. W przypadku tych, które zdobią nasze okna popularne są raczej woale, szyfon, aksamit, tafta, juta czy żakard. 

Aranżacja wnętrz nie jest sprawą prostą ponieważ zagrać ze sobą musi wiele elementów. Wnętrze poza tym, że ma być efektowne, musi być również praktyczne. Już na tym etapie wyłania nam się podział na tkaniny narażone na silną eksploatację, zmienne warunki atmosferyczne oraz na te, które mają po prostu dobrze wyglądać. 

Do tych pierwszych zaliczymy materiały na obicia meblowe. Tutaj ważne jest, aby tekstylia były wytrzymałe, odporne na ścieranie oraz proste w utrzymaniu. Jeśli chcemy, aby pomieszczenie stanowiło dobrą bazę w przypadku częstych zmian aranżacji, wybierzmy meble lub materiały na metry do tapicerowania raczej spośród tych uniwersalnych. Bezpiecznie będzie wybrać neutralną bazę wzorów i kolorów. Wzór typu kwiaty, kropki, pasy determinują wystrój wnętrza. A mebel, to element wystroju, który ma nam służyć przez lata. Postawmy więc raczej na klasykę. Popularne tkaniny meblowe to m.in. aksamit, welur, plusz, sztruks, nubuk i wszystkie inne syntetyczne tkaniny wytrzymałe i proste w utrzymaniu.

Musimy pamiętać, że tkaniny dekoracyjne zdobią nie tylko wnętrza. Przedłużenie salonu stanowią balkony, tarasy a czasami ogrody. Materiały używane na zewnątrz, to kategoria do zadań specjalnych. Mowa tutaj przede wszystkim o meblach ogrodowych. Poza tym, że muszą być wytrzymałe i wodoodporne, to powinny być także wiatroszczelne i odporne na promienie UV. Na szczęście i w tej grupie tkanin znajdziemy tak praktyczne jak wyróżniające się pięknym wzornictwem materiał. 

Jeśli chodzi o najmłodszych użytkowników sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Głównie dlatego, że dekoracyjna funkcja tkaniny przechodzi często w użytkową. Bardzo ważne, aby  akcesoria wykonane z tkanin dekoracyjnych, były również bezpieczne. Tutaj warto zwrócić  uwagę, aby materiał lub gotowy produkt posiadał odpowiednie certyfikaty. 

Tkaniny dekoracyjne a aranżacja wnętrz

Atmosferę domu tworzą dodatki. To one stawiają kropkę nad "i", decydując czy pomieszczenie będzie miało charakter klasyczny, elegancki czy może bardziej przytulny. Dodatki dekoracyjne które królują w pomieszczeniach takich jak pokój dzienny czy sypialnia, to poduszki dekoracyjne, koce, narzuty, firany, zasłony, obrusy, serwety itd.. Materiały z jakich są wykonane, wzornictwo czy kolorystyka - to wszystko musi do siebie pasować. 

na szczęście inspirację można czerpać z gotowych rozwiązań. Dla odwiedzających salony sprzedaży stacjonarnej, pomocne będą gotowe aranżacje wnętrz. Należy posiłkować się też wiedzą fachowców. Niemal każdy sklep z takimi artykułami posiada wykwalifikowanego doradcę klienta w zakresie wystroju wnętrz. Taka pomoc może okazać się nieodzowna 

Sklep internetowy - propozycje

Jeżeli planuje zrobić zakupy przez internet, z pewnością strony aranżacyjne oraz blogi  wiele ułatwią. Na bieżąco śledzą trendy modowe dając informacje o wszystkich nowościach pojawiających się na rynku tekstylnym. Część spośród popularnych serwisów wnętrzarskich przygotowuje aranżacje w taki sposób, że przy każdym artykule znajdziemy link do miejsca, gdzie można kupić dany produkt.