Wełna parzona

Wełna jest dzianiną lub tkaniną wytwarzaną z włókien naturalnych. Najczęściej wełnę pozyskuje się z owiec. Wysokiej jakości wełnę można również wytwarzać z runa kóz, alpak, wielbłądów i królików. Do najbardziej ekskluzywnej wełny owczej zalicza się włókno pozyskiwane od owiec rasy merynos. Ich wełnę określa się nazwą wełny merino. Merino jest niezwykle miękkie, ciepłe i miłe w kontakcie ze skórą. Wszystkie rodzaje wełny mają wspólną cechę, którą jest duża ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wyroby wełniane kojarzą się przede wszystkim z wysoką jakością, naturą i zapewnieniem odpowiedniej ochrony przed zimnem.

Aktywne filtry

Czym się różni wełna parzona od zwykłej wełny?

Różnica między zwykłą wełną a wełną parzoną pojawia się na etapie obróbki. Obydwie wełny pozyskuje się poprzez strzyżenie owiec. Jednak wełna parzona poddawana jest dodatkowym zabiegom. Należy do nich parzenie wełny. Jest to poddawanie runa owiec pod działanie pary. Na skutek bardzo wysokiej temperatury wełna kurczy się i robi się bardziej zbita. Zabieg parzenia pozwala zwiększyć naturalne właściwości wełny, czyli wełna parzona zyskuje w porównaniu z wełną zwykłą. Na skutek procesu parzenia wełna nie strzępi się podczas szycia. To z kolei znacznie zwiększa komfort wytwarzania z niej odzieży.

Zalety wełny parzonej

Przede wszystkim na skutek procesów parzenia wełna zwiększa swoją termoizolacyjność. Wełna staje się jeszcze grubsza i zbita. Wełna parzona bardzo dobrze izoluje ciało przed wychłodzeniem, jednocześnie pozwalając na odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Wełna ma duże zdolności higroskopijne i nawet w przypadku zawilgocenia nie czuć, że jest mokra. Dlatego jest polecana do wyrobu odzieży wykorzystywanej podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Dzięki zbitym włóknom wełna chroni zarówno przed deszczem, jak i przed wychłodzeniem organizmu na skutek silnego wiatru. Kolejną zaletą wełny parzonej jest jej zmniejszona podatność na przyciąganie zabrudzeń. W tym przypadku również kluczową rolę odgrywa duże zbicie włókien. Wełna parzona jest bezpieczna dla alergików, pomimo że nie trzeba jej tak często prać w celu utrzymania czystości.

Odzież wytwarzana z wełny parzonej

Z wełny parzonej szyje się przede wszystkim wszelką odzież wierzchnią jesienno - zimową, której zadaniem jest ochrona przed zimnem. Z wełny wytwarzane są ciepłe płaszcze i kurtki. Wełna parzona zapewni ciepło nawet przy bardzo niskich minusowych temperaturach. Zalety wełny sprawiają, że odzież wierzchnia utrzyma swoje właściwości nawet podczas przemieszczania się w trakcie opadów śniegu lub deszczu. Tkaniny wytwarzane z wełny parzonej wykorzystywane są do szycia damskich żakietów i męskich garniturów. Oczywiście szerokie zastosowanie wełna znajduje jako materiał na ciepłe swetry, kardigany i kamizelki. Wełna ceniona jest za swój elegancki i gustowny wygląd oraz przyjemność wynikającą z noszenia tak komfortowych w użytkowaniu ubrań. Wełna parzona znalazła również zastosowanie jako materiał na kapelusze i czapki.