Wełna

Wełna jest jednym z bardziej popularnych materiałów służących do wyrobu odzieży. Jaj zaletą jest naturalne pochodzenie, bardzo doceniane przez współczesny przemysł modowy i odzieżowy.

Aktywne filtry

Wełna owcza

Wełnę w większości pozyskuje się od owiec. Jest to surowiec łatwo dostępny i jednocześnie posiadający wiele zalet. Wełna odznacza się wysoką termoizolacyjnością, doskonale oddziela wilgoć od ciała i chroni przed zimnem. Jedną z najbardziej szlachetnych odmian wełny jest wełna pozyskiwana od owiec merynos. Wełna nosi nazwę merino i jest niezwykle miękka, puszysta i delikatna. Włókno merino jest bardzo cienkie i dzięki temu materiały z niego wytworzone są lekkie, ale nie tracą swoich właściwości termoizolacyjnych. Kolejnym rodzajem wełny owczej jest szetland, pozyskiwany od owiec zamieszkujących Wyspy Szetlandzkie w Szkocji. Szetland charakteryzuje się krótkim, zwartym runem. Dostępny jest w wielu naturalnych kolorach. Wykorzystywany jest do wyrobu grubych szali i bardzo ciepłych swetrów.

Rodzaje wełny

Wełnę pozyskuje się również od kóz, wielbłądów, czy królików.

Kaszmir jest jednym z najdelikatniejszych rodzajów wełny. Jest przewiewny, lekki i bardzo miły w kontakcie ze skórą. Z kaszmiru wytwarza się delikatne swetry, czapki i szaliki. Ten rodzaj wełny pozyskuje się od kóz kaszmirskich występujących w górach na terenie Mongolii i Chin. Kolejną wysokogatunkową wełną uzyskiwaną z runa kozy jest moher. Jego zaletami są długi włos, puszystość i delikatność. Wytwarza się z niego głównie swetry i okrycia głowy takie jak czapki i berety. Coraz większą popularność zyskują materiały pozyskiwane z sierści alpak. Wełna z alpak jest bezpieczna dla alergików i osób z wrażliwą skórę. Dzięki temu może być stosowana do wyrobu ubrań i akcesoriów przeznaczonych dla małych dzieci. Najdroższą wełną na świecie jest wełna pochodząca od spokrewnionej z alpakami wikunii. Wyroby z tej wełny traktowane są jako najbardziej ekskluzywne i luksusowe.

Zastosowanie materiałów wełnianych

Wełna ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest zarówno do szycia odzieży, jak i do wyrobu akcesoriów dla domu i mieszkań. Tradycyjnie wełna kojarzy się z ciepłą odzieżą noszoną w okresie zimy i jesieni. Z wełny wytwarzane są płaszcze i kurtki. Wełniane okrycia wierzchnie są bardzo ciepłe i eleganckie. Wełna jest trwałym materiałem, który bardzo ładnie trzyma fason płaszczów i prezentuje się niezwykle elegancko. Z wełny wytwarzane są swetry, kardigany oraz sukienki i spódnice. W konfekcji męskiej materiały wełniane służą przede wszystkim do szycia bardzo komfortowych spodni, marynarek i garniturów. Wysokogatunkowe odmiany wełny są odpowiednie do szycia damskich garsonek oraz biznesowych spódnic. 

W domu wyroby wełniane, to przede wszystkim wszelkiego rodzaju koce, narzuty i poszewki na poduszki. Z wełny wykonuje się również małe i większe chodniki. Materiały wełniane nadają wnętrzom ciepłego, przytulnego charakteru. Sprawdzą się zarówno w aranżacjach tradycyjnych, rustykalnych, jak i w skandynawskich.