Boucle

Nazwa bukla czy boucle (są one stosowane wymiennie, ale oznaczają to samo) może brzmieć nieco tajemniczo. W rzeczywistości jest to jednak materiał dobrze znany większości z nas – z tym że nie każdy wie, że właśnie tak nazywa się ta tkanina. Czym jest bukla i dlaczego jest to tak popularna tkanina płaszczowa? 

Aktywne filtry

Tkanina boucle – co to jest? 

Tkanina bukla (to spolszczona nazwa boucle - słowa pochodzącego z języka francuskiego) to w rzeczywistości bardziej określenie wyglądu tkaniny niż jej rodzaju. W wolnym tłumaczeniu bukla to coś kręconego lub złożonego z pętelek. Nie jest to więc rodzaj materiału sam w sobie, a jego właściwości. Tkanina bukla jest złożona z włóczki o nieregularnej strukturze – stąd właśnie określenie jej kędzierzawą czy pętelkową. 

Nie ma w zasadzie żadnych reguł co do wyglądu, koloru czy struktury tej tkaniny. Bardzo ciekawie prezentuje się połączenie włóczek o różnej strukturze, grubości i kolorach – dzięki temu uzyskujemy niesamowity efekt. Bukla jest niezwykle modnym materiałem, z którego można tworzyć wiele eleganckich elementów odzieży.

Co wspólnego ma wełna z buklą? Powiązanie jest ścisłe: wełna jest bowiem jednym z najczęściej wybieranych materiałów składowych boucle. 

Boucle – właściwości i zastosowanie 

Dzięki temu, że tkanina bukla składa się z włóczek o nieregularnym kształcie, jest wręcz wymarzonym materiałem dla osób początkujących w sztuce krawiectwa. Ta tkanina jest łatwa do obróbki, a dodatkowo dzięki temu, że ma nieregularną powierzchnię, ewentualne niedociągnięcia w szyciu są dobrze zamaskowane i zupełnie nie rzucają się w oczy.

Choć tkaninę bukla mogą tworzyć różne materiały, to w większości przypadków materiałem przeważającym jest wełna. Dzięki temu uzyskujemy odzież elastyczną, przyjemną w dotyku, a także zapewniającą dobrą cyrkulację powietrza oraz ciepło w czasie chłodnych, a nawet mroźnych dni. W takim wariancie tkanina bukla znajduje zastosowanie jako materiał do szycia ciepłej odzieży wierzchniej, jak żakiety, kurtki i płaszcze. Świetnie sprawdza się również do tworzenia czapek, szalików i rękawiczek. 

Nieregularne nitki i miszmasz kolorystyczny sprawiają, że nie ma dwóch takich samych ubrań i akcesoriów. Dzięki temu bukla cieszy się ogromną popularnością. 

Oczywiście główną składową bukli mogą być inne tkaniny niż wełna. Równie popularne są delikatniejsze i cieńsze tkaniny, jak wiskoza i jedwab. Z takich materiałów tworzy się zwykle odzież codzienną, jak spodnie czy sukienki. Cena tej tkaniny zależy przede wszystkim od tego, z jakich materiałów się składa. 

Tkanina płaszczowa bukla na Textile Club 

W tej kategorii znajdziesz sporo propozycji tkaniny boucle najwyższej jakości. Dzięki temu bez problemu znajdziesz wariant, którego potrzebujesz i który będzie odpowiadać Ci najbardziej. W Textile Club zawsze czeka na Ciebie ogromny wybór produktów doskonałych gatunkowo, a do tego zawsze w korzystnej cenie. Sprawdź aktualną ofertę i promocje obowiązujące na tkaniny boucle.