Filtry

KOLOR

KOLOR

Dostępność

Dostępność

Zamsz

Zamsz naturalny wytwarzany jest ze skóry zwierząt. Jego cechą charakterystyczną jest krótki meszek, wyczuwalny po dotknięciu dłonią. Dostępny jest również zamsz sztuczny, który z wyglądu jest łudząco podobny do wyrobu z prawdziwej skóry.

Aktywne filtry

Zamsz naturalny

Zamsz naturalny pozyskuje się poprzez proces garbowania skóry. Charakterystyczny dla zamszu jest brak najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, czyli lica. Dotykając zamszu, wyczuwa się delikatny meszek, natomiast po przejechaniu palcem na zamszu pozostają charakterystyczne smugi. Zamsz jest miękki i elastyczny. Dużą zaletą zamszu naturalnego jest przepuszczalność powietrza. Dzięki temu buty zrobione z tego materiału zapewniają wysoki komfort użytkowania nawet po wielu godzinach noszenia. Zamsz może być barwiony na wiele kolorów. Pozwala to na tworzenie ciekawych, niebanalnych stylizacji. Jedną z odmian zamszu jest welur. Jest to mocny materiał wykorzystywany na przykład jako tkanina obiciowa. Ze skór owczych pozyskuje się inną odmianę zamszu, czyli irchę. Ircha jest delikatna i bardzo dobrze chłonie wodę. Wyrabiane są z niej przede wszystkim ściereczki do czyszczenia okularów, okien i szyb samochodowych.

Zamsz sztuczny

Sztuczny zamsz produkowany jest z syntetycznych włókien takich jak poliester. Często występuje w różnych mieszankach włókien, dzięki czemu zyskuje na wytrzymałości. Sztuczny zamsz jest z wyglądu niemal identyczny z jego naturalnym odpowiednik. Nawet po dokładnym przyjrzeniu się trudno rozpoznać rodzaj zamszu. Wyrabiany sztucznie zamsz jest mocniejszy i łatwiejszy w obróbce. Zamsz syntetyczny pokrywany jest specjalną warstwą ochronną. Dzięki temu nie jest tak wrażliwy na wodę, jak zamsz naturalny. Warstwa ochronna zabezpiecza również tkaninę przed brudem i uszkodzeniami, co sprawia, że jest to materiał odporny niechciane przetarcia. Sztuczny zamsz barwiony jest na wiele kolorów, które dają możliwość stwarzania ciekawych zestawień kolorystycznych.

Zastosowanie zamszu

Zamsz jest szeroko stosowany przede wszystkim jako materiał na obuwie. Buty uszyte z naturalnego lub sztucznego zamszu wyglądają bardzo elegancko i szykownie. Nadają się do stylizacji typowo biznesowych i biurowych. Dostępność zamszu w wielu kolorach sprawia, że coraz częściej jest też używany do wyrobu obuwia o charakterze miejskim i sportowym. Zwłaszcza zalety naturalnego zamszu znalazły uznanie jako materiał na wysokiej jakości buty sportowe.

Z zamszu naturalnego i sztucznego szyte są kurtki, spódnice i spodnie. Odzież uszyta z zamszu ma niepowtarzalny indywidualny styl.

Zamsz produkowany z naturalnej skóry wykorzystywany jest w kaletnictwie do wyrobu toreb, portfeli, kosmetyczek oraz rękawiczek.

Kolejnym dużym obszarem, w którym znajdują zastosowanie materiały zamszowe to przemysł tapicerski. Zamsz sprawdza się jako tkanina obiciowa kanap, sof, foteli i krzeseł. Jego wyjątkowy wygląd nadaje przedmiotom eleganckiego charakteru. Wykończone zamszem meble ładnie prezentują się we wnętrzach tradycyjnych, ale też w aranżacjach glamour, vinted, rustykalnych lub eklektycznych.