Rodzaje ściegów maszynowych

Rodzaje ściegów maszynowych

Współczesne maszyny do szycia, to często bardzo rozbudowane sprzęty. Zawierają w sobie wiele funkcji. Jedno urządzenie może spełniać zadania maszyny do szycia, overlocka i hafciarki. Zintegrowany system udogodnień wyręcza użytkownika z takich czynności jak: nawlekanie nitki, kontrola parametrów szycia, a nawet zawiązywania supełków.

Ściegi maszynowe - podział

Ściegi można ogólnie podzielić na ściegi podstawowe i ozdobne. Ścieg podstawowy wykorzystywany jest do tradycyjnego szycia. Za jego pomocą można zszyć kawałki materiałów, przyszyć koronkę lub zabezpieczyć brzeg tkaniny. Do najczęściej wykorzystywanych ściegów należą: prosty, zygzakowaty, overlockowy, kryty. Ściegi ozdobne wykorzystuje się do ozdobienia materiału. Stworzenia napisu, rysunku lub jakiegoś kształtu.

Ścieg ozdobny - praktyczne wykorzystanie

Maszynowe ściegi ozdobne, jak sama nazwa wskazuje, mają ozdobić tkaninę. Za ich pomocą można nanosić różne kształty, wzory lub słowa. W niektórych maszynach znajduje się, nawet po kilkadziesiąt takich ściegów. Najprostsze z nich to: gwiazdki, serduszka ślimakowe zawijasy. Ozdobny ścieg naniesiony przy użyciu kolorowej nici, może przemienić jednobarwną serwetkę w dopasowaną do wnętrza kolorową ozdobę.

Innym zastosowaniem ściegów ozdobnych jest przyszywanie aplikacji i tworzenie patchworków. Kiedyś wykorzystywano do tego tylko ściegi ręczne. Maszynowy ścieg ozdobny ma być dopełnieniem wymyślonej aranżacji i podkreślać jej oryginalność.

Czy w czasach nieograniczonej dostępności do elektrycznych maszyn do szycia, warto jeszcze uczyć się szycia ręcznego? Oczywiście, że tak. Wykonane ręcznie zdobienia, z pewnością znajdą uznanie wśród miłośników rękodzieła.

Ściegi używane do wszywania gumek i do tkanin rozciągliwych

Ściegami do zadań specjalnych są ściegi elastyczne. Ścieg elastyczny wykorzystuje się przy zszywaniu tkanin dzianinowych i rozciągliwych oraz do przyszywania gumek i elastycznych taśm. Do tego typu ściegów należą między innymi:

  • odmiany ściegu zygzakowatego np.: ścieg zygzakowaty podwójny,
  • ścieg siatkowy
  • ścieg łukowy
  • ścieg kryty
  • ścieg do stretchu

Osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z maszyną do szycia, wszywanie gumki może sprawić trudność. Co zrobić, żeby sobie to zadanie ułatwić? Najpierw należy zdecydować się na konkretny ścieg. Następnie ustawiamy jego szerokość i długość. Parametry dobieramy kierując się rozmiarem gumki. W trakcie szycia gumkę delikatnie naciągamy i bardzo dokładnie pilnujemy, żeby prowadzić igłę w linii prostej.

Podobnie wygląda szycie tkanin rozciągliwych. Dobrym rozwiązaniem jest używanie stopek oraz igieł przeznaczonych dla tego typu tekstyliów. Przy szyciu tkanin elastycznych, również należy pamiętać o naciąganiu materiału w trakcie pracy i luzowaniu dolnej nici, tak aby mogła się dostosować do elastyczności tkaniny.

Charakterystyczny ścieg maszynowy, elastyczny, to ścieg kryty. Jest to szew, który ma nie być zbyt widoczny po zewnętrznej stronie materiału. Do jego wykonania trzeba posłużyć się specjalną stopką ściegu krytego. Szycie odbywa się po wewnętrznej stronie. Ścieg kryty stosowany jest przede wszystkim przy podszywaniu spódnic i spodni.