nauka szycia na maszynie

Nauka szycia na maszynie

Większość z nas miało w swoim życiu kontakt z igłą i nitką. Niektórzy, już w szkole podstawowej szyli poduszkę na igły lub zgłębiali tajniki stworzenia prostej maskotki i oczywiście rękawicy kuchennej na Dzień Matki. Efekty bywały mniej lub bardziej udane.

W ostatnich latach można zauważyć zwiększone zainteresowanie domowymi sposobami na kreowanie naszej przestrzeni. Chcemy sami tworzyć swoje ubrania oraz aranżować wnętrza mieszkań. Własnoręcznie uszyte zasłony lub poduszki są powodem do satysfakcji oraz wyrażają nasz niepowtarzalny styl.

Jak rozpocząć naukę szycia na maszynie?

Podstaw szycia najlepiej uczyć się od najprostszych rzeczy, czyli od szycia ręcznego. Posiadanie tej umiejętności niejednokrotnie znajdzie praktyczne zastosowanie w domowych naprawach odzieży. Po zaznajomieniu się z technikami szycia ręcznego, będziemy gotowi na postawienie pierwszych kroków w szyciu na maszynie.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy fachowców w dziedzinie krawiectwa. Z tego powodu w centrum naszych poszukiwań, powinny znaleźć się kursy szycia ubrań.

Kolejny etap, to kupno odpowiedniego sprzętu. Do nauki szycia na maszynie wystarczy urządzenie, które obsłuży podstawowe ściegi.

Jaki kurs szycia wybrać?

Przeglądając rynek kursów, szybko zorientujemy się, że wachlarz dostępnych możliwości jest naprawdę szeroki. Podstawowy podział szkoleń to: kurs szycia online oraz kurs krawiecki z nauką stacjonarną. 

Kursy online przeżywają obecnie prawdziwy rozkwit. Jakie są ich główne zalety?

  • dostęp do kursów organizowanych z każdego miejsca na świecie
  • możliwość przyswojenia nowej wiedzy w domowym zaciszu
  • nauka o takiej porze, która nam najlepiej pasuje

Do wad należy zaliczyć:

  • brak bezpośredniej kontroli przez instruktora
  • konieczność posiadania własnego sprzętu - maszyny do szycia i wszystkich akcesoriów

Nauka szycia na maszynie na kursie stacjonarnym - zalety:

  • opanujesz podstawy szycia pod okiem fachowca
  • masz dostęp do wszystkich niezbędnych urządzeń

Stacjonarny kurs szycia - wady:

  • konieczność dopasowania się do dni i godzin narzuconych przez organizatora kursu
  • ograniczony zakres oferty kursów, do tych w najbliższej okolicy.

Jak szyć na maszynie?

Maszyna do szycia powinna stać na stabilnym, płaskim podłożu. Naszykujmy wszystkie potrzebne akcesoria i możemy zaczynać szycie. Pierwszym krokiem jest przygotowanie nici. W tym celu wybraną nitkę nawlekamy na szpulkę, którą umieszczamy w bębenku pod igłą.

Następnie przystępujemy do nawlekania nitki górnej. Ten proces może początkowo wydawać się skomplikowany. Na szczęście większość maszyn wyposażona jest w obrazkową instrukcję umieszczoną na obudowie. Narysowany schemat, krok po kroku prowadzi nas przez kolejne etapy. Na końcu korzystamy z automatycznego nawlekacza nitki i maszyna jest już gotowa do pracy.

W określonym miejscu, wybieramy rodzaj ściegu. Na początku najłatwiej będzie opanować nam ścieg prosty. Podnosimy stopkę i w obszarze szycia układamy naszykowany wcześniej materiał. W zależności od rodzaju urządzenia, mechanizm uruchamiania szycia może się trochę różnić. Najważniejsze jest, aby szycie prowadzić spokojnie i płynnie.

Nie miejmy wygórowanych oczekiwań. Pierwsze próby mogą nie spełniać naszych oczekiwań, a nawet zniechęcać do krawiectwa. Dlatego wszywanie zamka odłóżmy na dalszy etap, lepiej trenujmy proste szycie. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia, operowanie materiałem i synchronizacja naszych ruchów, będzie przebiegała coraz sprawniej.