Jak materiał na zasłony wybrać?

Jak materiał na zasłony wybrać?

Okno jest widokiem na świat naszego mieszkania lub domu. Aranżacja przestrzeni okiennej oraz jego sąsiedztwa, będzie miała decydujący wpływ na ogólny charakter pomieszczenia. Dlatego odpowiedź na pytanie - Jaki materiał na zasłony wybrać? - jest tak ważna. Zasłony mają zdobić wnętrze, ale muszą również spełniać inne funkcje. Zasłony zaciemniające, pozwolą na dłuższy niedzielny sen, chroniąc sypialnię przed dziennym światłem. Natomiast wieczorem, zapewnią ciepło domowej atmosfery, bez wścibskich spojrzeń z zewnątrz.

Jaki materiał wybrać na zasłony zaciemniające?

Rolą zasłon zaciemniających jest skuteczna ochrona pomieszczenia przed nadmiarem światła. W ciągu dnia zasłony zaciemniające doskonale blokuje promienie słoneczne, a po zmierzchu zapewniają domownikom poczucie prywatności. Tkanina z której uszyta jest zasłona typu blackout, powinna posiadać konkretne cechy. Przede wszystkim musi mieć określoną grubość i gęstość. Tylko odpowiedni materiał o zwartej, ścisłej strukturze, zapewni szczelne odcięcie światła. Zasłony zaciemniające wykonane z grubszego materiału, będą oczywiście odpowiednio cięższe. Dlatego wymagają solidnego karnisza, który pod ich wagą, nie ulegnie odkształceniu.

Funkcjonalność tkaniny nie powinna przysłonić nam innych aspektów dekoracji okna. Ciemna i gruba zasłona może przytłoczyć niewielkie pomieszczenie. Dlatego, do mniejszego pokoju lepiej wybrać tkaniny zasłonowe o jasnych barwach lub delikatnych wzorach.

Dekoracja okienna z grubszymi zasłonami, doskonale wkomponuje się w wystrój wnętrza w różnych stylach, np.: w stylu glamour oraz retro i vintage. Aksamit, z którego często szyte są eleganckie, gustowne zasłony, nada wnętrzu wykwintnego charakteru. Również żakard sprawdzi się, jako ozdoba okna. Rolety rzymskie wykonane z kolorowych, żakardowych tkanin stworzą przytulny klimat.

Materiały naturalne do ozdoby okna

Wybór tkanin wykorzystywany do produkcji zasłon jest niezwykle szeroki. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wszelkie wyroby wykonane z materiałów naturalnych lub z mieszanki w której składzie jest np.: poliester i włókna naturalne. Tkanina z dodatkiem włókien sztucznych jest materiałem praktycznym. Łatwiej się ją prasuje i nie zniszczy jej wielokrotne pranie.

W stylu skandynawskim, charakteryzującym się odwołaniem do natury, zastosowanie znalazły zasłony wykonane z dodatkiem lnu, bawełny oraz syntetycznych włókien jedwabnych. Kolorystycznie, styl ten zdominowany jest przez biel i szarości, dlatego kolorowe dodatki, takie jak turkusowe zasłony lub rolety rzymskie w różnych odcieniach brązu, nadadzą mu spontaniczności i ożywienia.

Tkanina zasłonowa, która przepuszcza promienie słoneczne

Widny, jasny salon, to marzenie wielu osób. Rozświetlony promieniami słonecznymi pokój jest zasługą przede wszystkim dużych okien. Aranżacja pomieszczenia w stylu kolonialnym lub industrialnym, wymaga doboru zwiewnych, delikatnych okiennych dekoracji. Zasłona nie może zdominować wnętrza, a wybrany materiał powinien pomóc w zachowaniu lekkiego klimatu. Do ochrony przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów można wybrać taki rodzaj tkaniny, który zasłoni, to czego nie chcemy pokazywać, a jednocześnie przez swoją barwę lub wzór nie zaburzy charakteru wnętrza. Cienka tkanina plecionkowa lub zasłona wykonana z syntetycznych włókien jedwabnych oraz tiul, wydaje się idealnie spełniać ten wymóg.